در شرایط سخت، مرد میدان هستیم و برای رفع مشکلات، مصمم تر عمل خواهیم کرد/ باید در جهت تثبیت سرمایه در گردش تلاش شود/ افزایش حجم تولیدات داخلی در بخش تجهیزات پزشکی علی رغم تحریم ها
سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور گفت: باید در جهت تثبیت سرمایه در گردش تلاش شود. چراکه ممکن است این سرمایه ها در بیمه ها، دانشگاه ها یا هر بخش دیگری دپو شوند که دراین صورت، شرکت ها از رونق تولید باز می مانند.
به گزارش وبدا، حجت الاسلام محمدمهدی عرب انصاری سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور، در حاشیه بازدید از بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث با حضور در غرفه اداره کل تجهیزات پزشکی، درخصوص اهمیت تولیدات داخلی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: سال 1398، سال رونق تولیدات داخلی معرفی شده و برپایی این نمایشگاه نیز در راستای تحقق این شعار برنامه ریزی شده است. در بازدید از این نمایشگاه، چند نکته برجسته وجود دارد، اولین نکته، حضور شرکت های دانش بنیان در این نمایشگاه است که بستری فراهم کرده تا جوانان باسواد و باانگیزه بتوانند خلاقیت ها و نوآوری های خود را عرضه کنند.
وی افزود: دومین نکته این است که با توجه به تحریم ها، حجم تولیدات داخلی در بخش تجهیزات پزشکی نسبت به سال های گذشته از رشد قابل قبولی برخوردار است و این موضوع نشان می دهد که در شرایط سخت، مرد میدان هستیم و برای رفع مشکلات، مصمم تر عمل خواهیم کرد. رشد تولیدات داخلی در بخش تجهیزات پزشکی در دورانی که با تحریم مواجه هستیم، معنادار و مثبت تلقی می شود.
سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد: نکته سوم به فعالیت های بخش خصوصی در واردات و تولید تجهیزات پزشکی مربوط است که علیرغم موانع قانونی تحریم ها، اقدامات خوبی انجام شده است.
حجت الاسلام عرب انصاری افزود: برپایی نمایشگاه ایران هلث، این پیام را می رساند که درمورد چند موضوع باید مصمم تر از قبل عمل کنیم، یکی اینکه هرگونه مجوزی باید با عنایت به الزامات قانونی پروسه زمانی زودهنگامی را طی کند. نکته دوم اینکه در مورد تولید تجهیزات پزشکی، نیازسنجی صورت گیرد؛ مثلا اینکه کشور به کدام تجهیزات پزشکی بیشتر نیاز داشته و تولید کدامیک از آنها، جزو اولویت های ما محسوب می شود. سومین نکته این است که تجهیزات پزشکی که پروسه تولید آنها زمان کوتاهی می برد، شناسایی شده و به شرکت های نوپا معرفی شوند تا شرکت های نوپا که سرمایه های زیادی ندارند، به سمت تولید این تجهیزات گرایش پیدا کنند، چراکه اینگونه تجهیزات زودبازده بوده و سریع تر به بازار مصرف می رسند.
وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر این است که باید در جهت تثبیت سرمایه در گردش تلاش شود. چراکه ممکن است این سرمایه ها در بیمه ها، دانشگاه ها یا هر بخش دیگری دپو شوند که دراین صورت، شرکت ها از رونق تولید باز می مانند. بنابراین باید از دپوی سرمایه جلوگیری شود.
سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور در پایان تاکید کرد: اینگونه نمایشگاه ها نشان می دهد که در کشور استعداد و انگیزه کافی وجود دارد و این مسئولین هستند که باید مسیر را برای تحقق آرمان ها و ایده های جوانان هموار کنند.